Gudrākais piekāpjas jeb mazas pārdomas par Stambulas konvenciju

Soctīklos turpinās ping-pongs par Stambulas konvencijas ratificēšanas tematu. No vienas puses saprātīgi cilvēki, kuri izprot un akceptē elementāro patiesību, ka ne par gejiem, ne transgenderiem neizaudzē skolā vai ģimenē. Par tādiem piedzimst. Ir ļoti daudz cilvēku, kuriem palaimējies piedzimt ar tādu bioloģisko dzimumu, kādam cilvēks sevi arī psiholoģiski pieskaita. Bet ir tādi, kuriem nav tā palaimējies – nu nespēj viņi sadzīvot ar savu bioloģisko dzimumu. Ļoti ilgi viņi par to tik sodīti, mocīti un nogalināti. Jo sabiedrība uzskatīja, ka tādējādi būs iespējams attīrīties no “nepareizajiem”. Varbūt der atcerēties, ka savā laikā arī par runāšanu latviski sodīja, arī latviešu valoda tika uzskatīta par nepareizo, tādā runāt esot kauns. Cik karu nav izcēlies tikai tāpēc, ka vieni cilvēki citus uzskatīja par nepilnvērtīgākiem – rases, ticības, izcelsmes dēļ. Kaut kad, nemaz ne tik sen, cilvēki sāka saprast, ka akceptējot citu atšķirību, ir iespējams sadzīvot mierā. Šādā atziņā balstās ilgākais bezkara periods Eiropā un tas vien norāda, ka šajā idejā ir labs racionālais kodols.

No otras puses Latvijas sabiedrībā ir daudz cilvēku, kuri nespēj ar šādu domu samierināties – viņiem traucē visi, kas nav tādi kā viņi un tāpēc apkarojami. Šie cilvēki lepojas ar savām “konservatīvajām vērtībām”, ar to, ka apmētā praida dalībniekus ar mēsliem. Tādā veidā viņi cīnoties par Latvijas nākotni, par nācijas saglabāšanu. Viņi nespēj izprast, cik svarīgas ir minoritāšu tiesības demokrātijā, kurā lēmumus pieņem vairākums. Šie cilvēki neaizdomājas, ka arī viņi kādu dienu var nonākt minoritātes lomā un tad, ja minoritāšu tiesības netiks īpaši aizsargātas, viņi nekad nespēs realizēt savas intereses. Ir ļoti grūti runāt ar cilvēkiem, kuri nesaprot ne “MeToo” kustības mērķi, ne nepieciešamību visiem sabiedrības locekļiem būt vienlīdzīgiem likuma priekšā. Viņiem šķiet, ka ir asprātīgi izteikties par aktrisēm, kuras uz darba pārrunām ierodas viesnīcā, ka tās taču pašas gribēja, lai viņas izvaro. Šie cilvēki pat nesaprot, ka ne jau kādā Balvu viesnīcas divvietīgajā nummuriņā šādas sarunas notiek. Pieņemu, ka viņi savā mūžā nav redzējuši 5-zvaigžņu viesnīcas augstākās kategorijas apartamentus, kuri ir milzīgi ar pieņemšanas un darba telpām. Tādās bieži notiek darījumu tikšanās. Pie tam, nav pareiza sistēma, kurā par karjeras iespējām ir jāmaksā ar personīgās brīvības ierobežošanu – vai tas būtu seksa pakalpojumi vai iestāšanās partijā, vai kļūšana par “stukaču”. Darba iespējām ir jābūt sadalītām pēc dotībām, darbinieka piemērotības amatam un nevis jāpiešķir kā balva par dvēseles vai miesas pārdošanu. Bet to visu izskaidrot tādam feodālā patriarhāta ideju pārņemtam cilvēkam ir neiespējamā misija. Savukārt kopumā viss kašķis ap Stambulas konvenciju šķeļ jau tā nelielo latviešu sabiedrību.

Tāpēc gribētu aicināt Stambulas konvencijas piekritējus šajā reizē būt gudrākajiem un piekāpties. Noņemt stambulēšanu no dienas kārtības. Sieviešu stāvoklis Latvijā neuzlabosies no konvencijas vien, bet tad, kad sabiedrības vairākumam vardarbība pret jebkuru sabiedrības locekli šķitīs nepieņemama. Tad, kad sabiedriskajā transportā nebrauks vien nedzirdīgi un neko neredzoši “līķi”, kuri pat nepamana, kad kāds raudošs un slims bērniņš ziemā tiek izlikts no autobusa nepazīstamā vietā. Mums vēl līdz tam garš ceļš ejams. Pagaidām, piemēram, daļa vīriešu vēl domāšanas līmenī nav tikusi pāri V. Rudzīša sludinātajām “gudrībām”. Ja patiešām izdosies “izdabūt” ratifikāciju cauri, no tā beigās var sanākt vairāk sliktuma nekā labuma – “nacionālo vērtību” aizstāvji tiks vēl vairāk tracināti, bet jēgas no tās būs maz – pārāk daudzi neizprot konvencijas būtību. Tas drīzāk būs pakalpojums Latvijai naidīgiem spēkiem – jau tagad Kremļa ideoloģiskie diversanti izmanto demokrātijas attieksmi pret minoritātēm, lai noskaņotu cilvēkus pret Eiropas Savienību.  Šobrīd Latvijas likumdošanā 80 % Stambulas konvencijas principu esot ieviesti. Tas jau ir labi. Tālāki soļi būs iespējami tad, kad sabiedrības vairākums būs palicis izglītotāks. Pagaidām, diemžēl, tik tālu vēl neesam.

Mums ir daudz aktuālākas lietas, kurām vajadzīgs sabiedrības atbalsts. Rīgā notiek diskriminācija pret latviešu vecākiem, pret pensionāriem, kur nez kāpēc citu valstu agrāk pensionējošies cilvēki drīkst braukt sabiedriskajā transportā par velti, kamēr mūsu cilvēki tādā pašā vecumā par braukšanu spiesti maksāt. Šo uzskaitījumu varētu turpināt un turpināt. Rīga tiek pārvērsta par rusificētu sādžu ar zemu dzīves kvalitāti, izcirsti koki, pilsēta grūsta parādos. Tie visi rīdziniekiem un viņu bērnu bērniem būs jāmaksā, Stambulas konvencija šur vai tur.

Ja paskatās uz pārējo valsti, tad arī tur problēmu ir vairāk nekā vajag. Kamēr mēs te plēsīsimies ap Stambulu, viss būs apgūts un sadalīts, un Rīga, tāpat kā visa Latvija pēc gadiem trīs vai četriem nomesta mums pie kājām, lai darām, ko gribam. Nāk Saeimas vēlēšanas, ir ļoti svarīgi, lai eiropeiskie spēki un tie, kuri gatavi vērsties pret korupciju, saņemtu maksimālu atbalstu tajās. Stambulas jautājums tikai atgrūdīs daļu elektorāta. Beigās var iznākt, ka kauju mēs būsim uzvarējuši (Stambulas konveciju ratificējuši), bet karu zaudējuši – Saeimā vairākums būs SC un ZZS, kā arī satelītu rokās. Tas patiešām apdraud Latviju daudz vairāk nekā neratificēta Stambulas konvencija. Tās laiks vēl nav pienācis – mūsu sabiedrība ir tāda, kāda tā ir un izmaiņas noteikti notiks, bet ne uzreiz. Nav jēgas celt bērnu no 1. klasītes uzreiz uz vidusskolu. Tāpat nav jēgas cerēt, ka ar konvencijas ratificēšanu vien mūsu sabiedrība izmainīsies. Šobrīd mums ir nepieciešams vienoties uz vienas platformas pret valsts nozagšanu un pret lienošo rusifikāciju. Ja tas izdosies, tad tas būs ļoti daudz.

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s