Roboti troļļo

NATO STRATCOMCOE ir izpētījis, ka 70 % tvītu Baltijas valstu un Polijas infotelpā krievu valodā nāk no botiem, ne cilvēkiem. Skaitlis grandiozs. Ļauj tikai aptuveni nojaust, kas notiek citās jomās, tajās, kuras saistītas ar mūsu politiku un ekonomiku. Diemžēl sabiedriskie mediji samērā maz pievēršas šim tematam. Žēl. Būtu svarīgi izpētīt, piemēram, kas un kādā veidā troļļo par “Saskaņas centru” soctīklos un mediju komentāru daļās, kas apmaksā SC un Ušakova milzīgās un dārgās reklāmas kampaņas gan Facebook, Twitter, YouTube, gan presē un interneta portālos. Nemaz nerunājot par daudzajiem t.s. “melu portāliem”. Kāpēc tik svarīgu lietu nepēta ne sabiedriskie mediji, ne drošības struktūras, bet darbs atstāts dažu pilsoniski aktīvu entuziastu, piemēram, vietnes ardomu.lv īpašnieka Jāņa Poļa rokās?

Mēs taču labi saprotam, kā šīs darbības ietekmē vēlēšanu rezultātus. Tad kāpēc KNAB nav kārtīgi izpētījis administratīvo līdzekļu izlietošanu priekšvēlēšanu kampaņā? Par to ir paredzēta kriminālatbildība. Nešaubos, ka šajā jomā būtu daudz kas atrodams. Ne tikai Rīgā, bet arī citur Latvijā.

Bet pats galvenais, domājot par 2018. gada Saeimas vēlēšanām, ir jautājums, vai atsevišķu partiju reklāmām netiek izmantoti līdzekļi, kuri nāk no ārvalstīm, īpaši no mums nedraudzīgās Krievijas. Uz to norāda daudzi fakti, arī RE:BALTICA filma “Ģenerālplāns”. Kāpēc tai neseko tiesībsargājošo iestāžu rīcība? Tas ir nacionālās drošības jautājums. Bet viss ir klusi un mierīgi. NEPLP nekādā veidā nesatrauc brīva, caur Lattelecom paketēm pat uzspiesta, Ostankino produkcijas izplatība Latvijā.  Tas nekas, ka Satversmes tiesas priekšsēdētājas Ineta Ziemeles privāts viedoklis ir, ka televīzijas pamatpakete neatbilst Satversmē noteiktajai Latvijas identitātei, kā viņa to pauda intervijā “Delfi TV ar Jāni Domburu”. Daudzi skatītāji to saredz līdzīgi un ir sašutuši, ka aizvien samazinās pieejamie Rietumvalstu kanāli, bet to vietā nāk Kremļa agresīvās ieoloģijas cauraustie Krievijas TV kanāli.

Pirms vairāk nekā gada rakstīju par LTV raidījumu – nelielu pētījumu par troļļiem un troļļošanu Latvijā, kurš manuprāt rada nepareizu priekšstatu par šo problemātiku Latvijas infotelpā. Vai ir kas mainījies šī gada laikā? Baidos, ka maz. Pa to laiku no tumšiem avotiem finansētas partijas gatavojas pārņemt varu Latvijā, kas var beigties par ar to, ka zaudējam savu valsti.

Bet mūsu sabiedriskie mediji neliekas ne zinis – atrada “Martastanti” un “Gaumīgo Joku” un viss? Temats izsmelts? Vairāk nekas mūs neapdraud? Varbūt salīdzinājumam der aplūkot kaut vai šo 8 minūšu video, kurš rāda kā Vācijā sabiedriskā televīzija stāv valsts interešu sardzē un informē cilvēkus par dīvainībām partiju finansēšanā: “AfD-Sprecher Meuthen sagte Unwahrheit über Wahlkampfhilfen” (AfD Moitens meloja par priekšvēlēšanu aģitācijas finansējumu).


Kā sabiedriskajā televīzijā troļļus tvarstīja

Kura partija patiesi ir ietekmīgākā sabiedriskās domas manipulēšanā?

Vakar noziedoju 50 minūtes savas dzīves laika, lai noskatītos Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumu “Aizliegtais paņēmiens” par ļoti aktuālu un svarīgu tematu – sabiedriskās domas ietekmēšanu caur interneta troļļu darbību. Akcents raidījumā likts uz Latvijas mediju vidi, īpaši jautājumu, vai Latvijas politiskās partijas izmanto troļļus savu ideju izplatīšanai un reitingu celšanai.

Temats nav vienkāršs, bet nozīmīgs. 50 minūtes ”prime time” jeb skatītākā ētera laika ir diezgan daudz, lai skatītājam radītu patiesu priekšstatu par to, kas notiek interneta un mediju vidē šajā jautājumā. Tā nu ar lielu interesi iekārtojos ekrāna priekšā, lai informētos par šo jautājumu. Diemžēl jāsecina, ka pēc 50 minūtēm vidējais statistiskais skatītājs ne tikai nebūs kļuvis gudrāks šajā jautājumā. Tieši otrādi, drīzāk viņam būs radušies greizi priekšstati par šo tematu.

Kas tad īsti skatītājam bija jāsaprot no šī raidījuma?
Pirmkārt, galvenais ”kaujas lauks” partiju cīņā par vēlētāju simpātijām ir Twitter, kurā informāciju iegūst ”piesekojoties kādam profilam”. (Vai patiesi? Bez piesekošanās nekā?)
Otrkārt, ja partija nedarbojas Twitter, tātad tā troļļus neizmanto un ar negodīgiem līdzekļiem sabiedrisko domu nemanipulē.
Treškārt, Twitter konts bez reālas personas vārda, kurš retvīto un/vai aizstāv kāda politiskā spēka viedokli vai pat tikai tam līdzīgus uzskatus, ir šīs partijas ”trollis”.
Ceturtkārt, pateicoties ”Aizliegtajam paņēmienam” tagad nācijai tapis zināms, ka praktiski lielākie troļļotāji Latvijā ir Nacionālā apvienība (NA) un ”Vienotība”.

Tiesa, garāmejot ir pieminēti Kremļa ”troļļu fermas” roboti, kuri izplata Nilu Ušakovu slavējošus tvītus. Taču kas gan ir šie Krievijas troļļu roboti un nezin cik tūkstoši Rīgas budžeta naudas, kura ieguldīta Ušakova privāto soctīklu kontu attīstībā, salīdzinot ar NA un Vienotības ”smago artilēriju” Martas tantes, Gaumīgā joka, ZanE’s, hansa_LV izskatā?!

Atliek vien izbrīnā sasist plaukstas un atcerēties seno labo anekdoti par dzērāju, kurš Jaungada rītā sūdzas par galvas sāpēm un nelabumu vēderā. Vecgada vakarā viņš dzēris alu, tad šņabi, tad vīnu, atkal alu, šampanieti, beigās konjaku, bet uzkodis visam pa virsu pīrādziņu. Skaidrs, ka pīrādziņš pie sabojātās veselības vainīgs!

Vai tiešām raidījuma komandai nekādas citas norises sabiedriskās domas ietekmēšanā nešķita īstas analīzes vērtas? Minēšu piemēru – centrālo mediju portālu komentāru sadaļu materiālu izvēle. Man rodas jautājums, kāpēc tad, kad ”Vienotība” bija varas partija, tā tika ”dauzīta” no visām pusēm, bet tagad ap ZZS vadīto valdību ir ”saudzējošs režīms”?

Daudz nozīmīgāka ir arī Krievijas ideoloģisko diversantu darbība mūsu valsts medijos, veidojot sabiedrības patiku vai nepatiku pret politiskajiem spēkiem.

Raidījuma veidotāji nedaudz runāja par joku portāliem, caur kuriem ”iebaro” lasītājiem vajadzīgo politisko uzskatu virzienu. Tomēr arī viņu nozīme nobālēja kaut vai tā paša Jāņa Iesalnieka ”masīvās soctīklu darbības” priekšā. Taču – vai tā ir? Vai tiešām portāli infotop.lv, focus.lv, bb.lv un citi līdzīgie, nemaz nerunājot par vietnēm krievu valodā, kā arī lapas soctīklos un dažādās blogu vietnēs kopumā sabiedrību iespaido mazāk nekā Martas Tante Twitterī?

Nesen daudzos portālos, lapās un pat atsevišķos profilos soctīklos pārpublicēts kāda Kaspara Pudnika raksts par to, ka viņš atkal neies uz vēlēšanām, jo viņam neesot, kur iet. Tas neesot viņa pilsoņa pienākums, un viņš aicina pārējos darīt tāpat. Aicina latviski.

Man vēl nekad nav nācies sastapties ar šādu aicinājumu Latvijas vēlētāju krieviski runājošajai daļai.

Tieši otrādi, daudz kur ir norādes, piemēram filmā ”Ģenerālplāns” un nesenajā vācu TV filmā par Ždanoku, ka krieviski runājošie vēlētāji pat saņem naudu, lai mudinātos iet un nobalsot par ”mūsu kandidātiem”. Pudnika raksts satur lielu daļu patiesības par korupciju, negodīgumu mūsu valsts valdošajās aprindās. Esmu vienmēr brīdinājusi, ka politiskā mantrausība ir nopietns drošības drauds Latvijai.

Par Pudnika rakstu atradu ļoti trāpīgu komentāru portālā draugiem.lv, kurš labi raksturo, kā notiek sabiedrības manipulācija. Citēju saīsināti: ”Nesen krievvalodīgajā presē bija raksts par bijušo VDR – cik tur austrumvācieši ir nomākti un pazemoti, jo pēc apvienošanās dzīvot kļuvis daudz sliktāk. Pēc apvienošanās ieradās bagātie rietumvācu radinieki un nopirka mājas un uzņēmumus, ko nabaga austrumvācieši bija cēluši, atjaunojuši un uzturējuši kārtībā. Kas vainīgs? Protams, rietumnieki! Kā šie uzdrošinājās būt bagāti, kad nabaga austrumnieki tikko savilka galus kopā?! Vainīga noteikti NAV komunistu sistēma, kas tautu nabadzībā iegrūda, bet tie, kas labi dzīvo!  Arī Pudnika rakstā secinājums tieši tas pats! Vainīga NAV sistēma, kas 50 gadus zemi turēja postā, un komunisti, kas pēc “atmodas” kļuva par valdošo kliķi, turpina zemi un tautu aplaupīt.  Vērojot, kas notika pēc “atmodas”, sapratu Ļeņina un Staļina “sarkanā terora” būtību – lai ieviestu jaunu iekārtu (sistēmu) ir pilnībā JĀATŅEM vara un iespējas tikt pie varas iepriekšējās sistēmas darboņiem un atbalstītājiem. Es nekādā ziņā neatbalstu Staļina metodes – iznīcināt un ieslodzīt, bet ir taču lustrācijas iespēja, kas Latvijā netika izmantota, Rietumvācijā pēc kara gan. Vai Rietumvācijā būtu bijusi iespēja Hitlera nacistiskās partijas augsta ranga ierēdņiem, gestapoviešiem “noprihvatizēt” tautas mantu un sēdēt varas krēslos? Latvijā pat “Interfrontes” darboņi kā Ždanoka, kas cīnījās PRET Latvijas neatkarību, pēc tam sēdēja Saeimā un tagad Eiropas Parlamentā. Rubiks, pēc kura pieprasījuma omonieši uzbruka IeM un gāja cilvēki bojā, arī sēdēja Saeimā un Eiropas Parlamentā. Un Brigmanis, kas gāza mēslus pie Kalpaka pieminekļa, lai tauta tur nepulcētos? Uzskaitījumu varētu turpināt. Kamēr “kaspari” neiet un neies uz vēlēšanām, komunisti sēdēs varas krēslos un Latvijā būs tā, kā rakstā ir aprakstīts.”

Šie daži piemēri ir ļoti nozīmīgas norādes uz Latviju apdraudošu rīcību. Par liela mēroga aktīvu darbību raidījuma LTV skatītājs neuzzināja neko. Viņš palika pārliecībā, ka pie vēdergraizēm vainīgs ”pīrādziņš”. Manuprāt, ”Aizliegtais paņēmiens” visai tendenciozi atspoguļoja Latvijas partiju PR darbību. Man šis raidījums radīja dziļas bažas par to, ko latviešu mediji dara ar sabiedrību un kādi profesionālie standarti tajos valda. Ēterā izskanēja kārtējais spilgts piemērs tam, kā formāli aplūkot tematu it kā no vairākām pusēm, radīt skatītājiem absolūti greizu priekšstatu.

Labāku reklāmas kampaņu ZZS un ”Saskaņas” tēlam par šo LTV raidījumu būtu grūti noorganizēt.

ZZS ar savu sadarbības partneri – Aivara Lemberga vadīto ”Latvijai un Ventspilij”, kā arī ”Saskaņa”, kuras sadarbības partneris ir Kremļa varas partija ”Vienotā Krievija” ir „balti un pūkaini”, tikai latviskās un eiropeiskās partijas ir nežēlīgi manipulatori. Jācer, ka raidījuma veidotāji vismaz saņēma kādu samaksu par to. Citādi jānonāk pie drūmā secinājuma, ka mūsu mediju vidē darbojas “noderīgie idioti”.


Publicēts portālā “Ir” 2016. gada 1. novembrī

Komentāri:

Kurmitis 01.11.2016. 13.29

Vispār jau skatoties Rīta Panorāmu kurā viesojās Ameriks un Ušakovs ir sajūta, ka tu atgriezies Padomju savienībā. Neviena neērta jautājuma nu gluži, kā šiem kungiem, kad viņi reklāmas līgumu ietvaros intervējas Vesķi vai gādā citā pirktā saturā (varbūt LTV arī ticis pie kāda Rīgas domes reklāmas līgumiņa?). Arī Panorāmā ir tā ļoti dīvaini, par Rīgas domes neizdarībām vai korupcijas skandāliem ziņo bez maz vēl retāk nekā PBK un arī tad pajautā apsūdzētā advokātam vai klients ir vainīgs :D:D:D . Nebūtu TV3 un LNT ziņas Nilu vispār neviens nekritizētu. Daži saka, ka pie vainas šai bezzobainībai esot Elksnes kundzes ģimeniskās saites ar Ušakova PR komandas pārstāvi, bet nu par to lai spriež skatītāji…

koals 01.11.2016. 13.16

Tā vietā,lai veidotu raidījumu par “troļļiem”(un vēl labāk par reāliem kremliniem),kuri vēršaš pret valsti un ir īsts apdraudējums,Bojārs taisa”storm in the tea cup”,kārtējais sižets ne par ko.Nesen bija brīnišķīgs ziņu ievads “Panorāmā”arī,kad bija sižets par Ungārijas notikumiem.Diktora teksts(varat pārbaudīt LSM arhīvos)-1956 gads bija pēdējā reize ,kad PSRS militāri iebruka kādā austrumeiropas valstī:).Kas,jāprasa notika pēc 9 gadiem Prāgā?:)).

Dr. Bērziņš 01.11.2016. 13.52

Kopumā skaudra mūsu sabiedrisko mediju impotences analīze. Bēdīgs skats…

Lamata 03.11.2016. 20.25

Lasu komentārus ziņu portālos TVnet, DELFI, APOLLO. Nākas konstatēt, ka vairums komentē darba laikā. Iespējams , tie ir ierēdņi. Bet ir komentētāji, kuri to dara visas diennakts garumā. Tātad itkā bezdarbnieki. Pensionāri naktīs ir gultās. Vairums komentētāju izsaka savas domas (ja vispār spēj domāt un filtrēt informāciju). Bet ir “dežurējošie taustiņu klabinātāji “. Viņu neslēptās simpātijas kādai partijai pierāda tādi atslēgas vārdi kā “sorosīdi “, “Aņka Potapova no Maskavas “. Apgalvot, ka tie ir Lemberga kabatas partijas apmaksāti troļļi, nevaru, bet primitīvie un vienveidīgie teksti mulsina. Tikpat primitīvi un uzstājīgi daži visur redz okupantus un krievžīdus, neaizdomājoties par to, ka nevienā neatkarīgā valstī okupanti nemēdz būt. Krievijas troļļi mani neinteresē. Par Vienotības troļļiem nezinu, bet man personīgi tuvākas ir rietumnieciskās, liberālās vērtības.

Anonīms > andrejs 02.11.2016. 15.56

ņemot vērā, ka Latvijā valda Lembergs un ka viņš savu negatīvo attieksmi pret NATO neslēpj , es domāju, ka ja tā ir provokācija – tad ar paša svētā mocekļa svētību un vēl es domāju, ka situācija šai ziņā tikai palsiktināsies – galu galā – Latvija pati te saaicināja Putina investorus – tikumīgi un likumigi. Gaidīt, ka viņi būs ļoti lojāli šai valstij un tās cilvēkiem, kultūrai un tradīcijām – tas ir naivi – tā kā nežēlojies te.

jā un vēl – kad krieviete aicināja šaut latviešus – DP nereāģēja, kad latvietis aicināja šaut bēgļus – policija reagēja – pat tiesa notika, un sodu latvietim piesprieda.

Tā kā latvieši ir nolikti pie ratiem un var zviegt un dīžāties cik vien grib – te ir citi kungi un citi lietu kārtotāji

 

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s