Par latviešu pajoliņiem Spānijā

Šorīt brīnījos ne pa jokam, izlasot V. Vecbaštika rakstu portālā “Ir” – šim medijam kvalitātes un satura ziņā netipisku publikāciju. Bet varbūt arī labi, ka “Ir” nopublicēja šo domrakstu, jo fašistisku un rasistisku uzskatu cilvēki ir mūsu vidū un izlikties to neredzam nav pareizi. Lai kādi arī nebūtu “Ir” mērķi, manuprāt, nav pareizi atstāt nekomentētu šādu publikāciju.

Pirmām kārtām uztaisīšu rakstam t.s. “fact checking” – faktu pārbaudīšanu, lai saprastu, ko autors cenšas iestāstīt lasītājam un kāpēc.

Pie autora apgalvojuma, ka viņš 25 gadi dzīvo Spānijā, ir precējies ar katalonieti un tamdēļ visu saprot vislabāk, vēl atgriezīšos nedaudz vēlāk. Šobrī pievērsīšos tikai konkrētiem Vecbaštika apgalvojumiem un izvirzītajām teorijām.

Spāņu nācija

Vecbaštiks uzbrūk latviešiem, kuri viņaprāt pārāk izceļot vienu Spānijas tautu – katalāņus. It kā latvieši būtu tie, kuru dēļ tagad Katalonija vēlas atdalīties. Autoram vajadzētu gan nejaukt cēloni ar sekām – cēlonis ir katalāņu neatkarības centieni, kuri tagad kļuvuši tik skaļi, ka nonākuši arī līdz Latvijai. Šī iemesla dēļ arī latvieši ir sākuši interesēties par Katalonijas vēsturi un pašreizējos situāciju, prātojot, kas tur notiek un kāpēc. Ļoti iespējams, ka pirms 30 gadiem tieši tādā pašā veidā spāņi sāka prātuļot par nemieriem PSRS un centās izprast, kas tur notiek. Pilnīgi iespējams, ka daudziem no viņiem bija lieli brīnumi, uzzinot, ka PSRS nedzīvo tikai krievi, bet arī citas tautas, dažām no kurām savā laikā ir pat bijis savs valstiskums.

Katrā ziņā autora apgalvojums, ka “Visas Spānijas provinces ir lepnas par piederību Spānijai un to iedzīvotāji (ar 0,001% izņēmumu) sevi uzskata par spāņiem” vidusmēra latvietim šķitīs visai dīvains, jo pat tālajā Baltijā ļaudis ir šo to dzirdējuši, ja ne par katalāņiem, tad par baskiem noteikti un zin, ka baski nudien nav “lepni par piederību Spānijai”. Pat Spānijas karalis atzīst, ka vismaz Katalonijas sabiedrība ir sašķelta: Spanish King: Catalan society is fractured. Bet V. Vecbaštiks zīmē pavisam citu ainu. Kāpēc rakstīt tik acīmredzamus melus?

“Reālā vēsture”

Tālāk autors nedaudz juceklīgi raksta par Katalonijas vēsturi, stāstot, ka tās nosaukums radies no kāda sicīliešu skrīvera pārrakstīšanas un tamlīdzīgas lietas. Protams, lai izprastu šodienas notikumus ir nepieciešams vismaz nedaudz informēties par Katalonijas un Spānijas vēsturi. Jo konflikts nav vakar radies, tas sācies pirms 300 gadiem ja ne vēl agrāk, kā to skaidroju arī savā rakstā “Skaļā Eiropas Savienības klusēšana Katalonijā”.

Pat ja neņem vērā autora augstprātīgo attieksmi pret katalāņiem, kura izpaužās katrā viņa teikumā, V. Vecbaštiks kļūdās arī apgalvojumā, ka, ja tautai nekad nav bijis valstiskums, tad tai tāds arī nepienākās. Tās ir aplamības un var tikai minēt, kas autoram liek rakstīt tādu apgalvojumu. Tad arī latviešiem nepienācās sava valsts, jo mums pirms 1918. gada savas valsts nekad nav bijis? Ko tagad? Pieteikties atpakaļ Krievijas impērijas sastāvā? Protams, daudzi Krievijā un pat Latvijā dzīvojošie tieši tā arī uzskata un mēs labi apzināmies, kas ir šie cilvēki. Viņus sauc par reakcionāriem lielkrievu šovinistiem. Izrādās, ka Spānijā dzīvo tieši tāpat domājoši latvieši.

Referendums = vēlēšanas?

Tālāk V. Vecbaštiks raksta:

Konkrēti par “referendumu”. Lai ko, piedodiet, “nemuldētu” par šo nelegālo pasākumu, tāds nav noticis – to, ko katalāņu separātisti noorganizēja, nekādi nevar uzskatīt pat par vēlēšanām, kur nu vēl par “referendumu”

Ja jau šis pasākums “nav noticis”, par ko autors vispār raksta? Kaut kas tātad tomēr ir noticis. Kādā sakarā V. Vecbaštiks runā par vēlēšanām, man arī nav skaidrs. Visos avotos runa bija tikai par “referendumu”. Varbūt autors kaut ko zin par kādiem deputātiem, kurus arī bija paredzēts ievēlēt 1. oktobrī. Tad gan vajadzēja to paskaidrot, jo par vēlēšanām, vismaz Latvijā, nekas nav dzirdēts.

Lasot rakstu tālāk, gan aizrāvās elpa. Citēju:

Daudzi nacionālisti “balsoja” 10 reizes un vairāk, “balsoja” bērni, garīgi slimie, acīmredzot arī nēģeri, arābi, indusi, utt.

Raksta autors ir cilvēks ar fašistiskiem un rasistiskiem uzskatiem! Labi, ka vēl nepieminēja, ka balsoja arī sievietes un homoseksuāļi – būtu pilns komplekts. Nekad nebiju domājusi, ka kaut ko tādu nāksies lasīt tādā progresīvā izdevumā kā “Ir”. Portāla administrācijai par godu gan jāatzīst, ka uz vakarpusi šis teikums bija izdzēsts. Citēju viņu šeit, lai būtu skaidrs, kāds cilvēks ir rakstījis šo “domrakstu”. Raksta publikācijā viņa profilā draugiem.lv šis teikums vēl stāv visā savā godībā. Iespaids par V. Vecbaštiku gūstams arī no materiālā lietotajiem izteiksmes līdzekļiem – augstprātīgs, nepieklājīgs runas veids. Viņš dziļi nicina katalāņus, līdzīgi kā lielkrievu šovinisti latviešus – ja Gapoņenko vai Lindermanis rakstītu par Latvijā notiekošo, tas būtu copy-paste V. Vecbaštika teksti par katalāņiem.

Interesants man šķita autora apgalvojums, ka Katalonijas neatkarību vēloties vien saujiņa avantūristu. Kā šī “saujiņa” spēja reģiona parlamentā iebalstot separātistus vairākumā, to gan V. Vecbaštiks nepaskaidro. Šādu loģisku pretrunu viņa materiālos ir ne mazums.

Referenduma norise

Man neizprotamu iemeslu dēļ autors ārkārtīgi enerģiski noliedz spāņu policijas vardarbību referenduma laikā, pats sapinoties pretrunās. Pēc viņa teiktā iznāk, ka 1. oktobrī cietuši vien divi katalāņi, bet 431 spāņu policists. Kā tas iespējams, tas paliek noslēpumā tīts. Toties starptautiskās preses materiāli rāda pavisam citu ainu. Piemēram, šeit BBC korespondents ir referenduma dienā atradies Katalonijā un savā reportāžā ziņo par sekojošiem notikumiem: Violence in Catalonia. Pie tam BBC reportieris atradās uz vietas Katalonijā, bet V. Vecbaštikam šķiet, ka no Valensijas viņam labāk redzams. Jo viņš 25 gadus dzīvo Spānijā. Mums Latvijā ir cilvēki, kuri visu mūžu nodzīvojuši šeit un nav pat aptvēruši, ka valsts ir bijusi okupēta. Tā gadās. Gan ar krieviem Latvijā, gan ar latviešiem Spānijā.

Situācija ir nonākusi pat tik tālu, ka citu Eiropas valstu politiķi kritizē Spānijas valdību par vardarbības lietošanu un melošanu: “We should not be seeing scenes like that anywhere, particularly in Europe”. Arī vācu sabiedriskie mediji kā Deutschlandfunk norāda uz Spānijas un Rahoja rīcību, kura lej eļļu ugunī, noskaņojot katalāņus pret Madridi: Was die katalanische Unabhängigkeitsbewegung stark macht. Šo sarakstu varētu vēl turpināt, pieminēšu tikai vienu rakstu vācu “Der Spiegel”, kurā autors vērtē Katalonijas notikumus kā iesākumu jaunam laikmetam, atzīmējot: “Tīri juridiski katalāņiem ir sliktas kārtis….bet ne viss, kas ir likums atbilst taisnīgumam”.

Savukārt V. Vecbaštika raksts atsauc atmiņā Krievijas preses briesmu stāstus par krustā sistiem puisīšiem un citām šausmām Ukrainā. Starp citu, “Ir” publicētais materiāls nedaudz paplašinātā veidā ir publicēts autora profilā portālā draugiem.lv ar nosaukumu “Atbilde meliem par Kataloniju”. Tajā cita starpā Vecbaštiks apgalvo:

Viskvēlāk “brīvību mīlošā” CUP vēl papildus pieprasa:
a) sastādīt sarakstus par kataloniešiem, kuri ir pret neatkarību;
b) tiesības uz seksuālām attiecībām ar jebkuru, jebkurā laikā un jebkurā vietā;
c) bērnus audzināt kopienās, ģimeni kā tādu neatzīt;
d) “brīvu menstruāciju”, t.i. aģitēt pret aizsarglīdzekļiem un atļaut staigāt asiņainos
tērpos attiecīgajās dienās.
Tas nav mans izdomājums, viss ir redzams Internetā, pat ilustrācijas “brīvai menstruācijai”. Un – tas viss tā kā jau kaut kur manīts, vai tā nešķiet? 1917. gads – kur? Nav grūti uzminēt…

Nav zināms, vai autors pats vai portāla “Ir” administrācija izsvītroja šo pasāžu, bet Vecbaštika profilā draugos.lv tā stāv vēl tagad. Kiseļevs, Solovjevs un Ostankino žurnālistu korpuss nervozi pīpē stūrī…

Tas laikam galvenajos vilcienos būtu viss, ko var pateikt par šo rakstu darbu, kura noslēgumā dižojās slavenais ģenerāļa Franko aicinājums “ARRIBA ESPAÑA!“. Spānijas diktators savas uzrunas mīlēja noslēgt ar šo uzsaukumu, kurš attēlots arī uz Franko laika militārā apbalvojuma Medalla de la Campaña Española (1936−1939). Šo medaļu ģenerālis pasniedza fašistiskās falangistu kustības izcilniekiem. Kā redzam Spānijas sabiedrība vēl nav spējusi atvadīties no savas fašistiskās pagātnes un veikt sabiedrības denacifikāciju kā to izdarīja vācieši. Pagātnes rēgi vēl klīst pa Ibērijas pussalu. Ir 21. gadsimts un civilizētās valstīs cilvēki riebumā novēršās no totalitāro režīmu kā fašisma, tā komunisma idejām un to slavētājiem. Izskatās, ka daži latviešu pajoliņi Spānijā to vēl nav sapratuši. Nožēlojami.

 

Raksts 2017. gada 25. oktobrī publicēts portālā “Ir”


P.S. Intereses pēc palasīju komentārus pie Vecbaštika rakstiem. Izrādās, ka daudzi latvieši tomēr nav tādi pajoliņi ka V. Vecbaštiks bija iedomājies un kritiski vērtē viņa rakstīto. Dažus no komentāriem iekopēšu šeit.

kasparane 24.10.2017. 11.49

Ieraugot rakstā minēto Arriba España, man gandrīz bija jāizberzē acis, lai noticētu tam, ka tas te ir nodrukāts. Vai jūs vispār zināt, ka tas ir Franko diktatūras slavenākais sauklis? Ka tieši šo saukli arī šobrīd Spānijā skandina tie, kuri slīgst nostaļģijā pēc diktaūras laikiem? Pēc tā man personīgi par raksta autoru viss ir skaidrs.

j_zalitis 24.10.2017. 14.20

Kā kaut ko šādu vispār IR.lv var publicēt?
Taču uztaisiet elementāru fact-check.
Rakstā ir tik daudz muļķību par Spāniju, ka cilvēks vai nu speciāli melo vai nav kvalificēts izteikties par tēmu.
Un nav jābūt spānim, lai zinātu, ka baski nav lepni būt Spānijā un citas šai rakstā pieminētās lietas, kas ir pilnīgas muļķības.

Modris S. /draugiem.lv/
Ei, Viestur, tavā profilā ir parādīts, ka tava mīlestība ir Ligita Steipulāne. Viņa taču nav kataloniete. Vai viņa būtu tava mīļākā, blakus laulībai ar to katalonieti, vai kā? :)
Un tu domā, ka tev ir patiesība tādēļ, ka tu dzīvo Katalonijā, esi precējies ar katalonieti un zini spāņu valodu? Tie nav nekādi argumenti! Pelše un Voss arī (it kā) bija latvieši un pat zināja latviešu valodu. Vai tādēļ viņi teica patiesību par Latviju!?
Šī Vecbaštika sieva-kataloniete laikam ir kaut kāda kolaboracioniste, līdzīga kādai pārkrievotai latvietei padomju varas laikos. No turienes visas Vecbaštika “gudrības”. Simtiem tūkstošu katalāņu izgāja ielās, lai pieprasītu sev brīvību, bet šim tie visi ir dauzoņas un melīgi “viltotāji”. Ej nu ej, Vecbaštik! Un pāri par 400 ievainotu spāņu policistu, kas ievainojuši tikai divus! Tur jau visiem kaķiem jāsmejas!
Mārcis Š. /draugiem.lv/
Lai arī kāda būtu katoloņu vēsture, noliegt to, ka Katalonijas ielās ir izgājuši simtiem tūkstošu cilvēku, mēs nevaram. Lūgums pēc referenduma ir, un demokrātiskās valstīs tādam ir jānotiek. Tikai sabiedrības balsošana var būt leģitīms veids, lai noteiktu – būt neatkarīgai Katalonijai vai nē. Spānijas valdības bailes atļaut referendumu ir pamatīgs robs tādā nobriedušā demokrātiskajā sistēmā.

Haralds Elceris 24.10.2017. 13.11

“Visas Spānijas provinces ir lepnas par piederību Spānijai un to iedzīvotāji … …. sevi uzskata par spāņiem” – to var lēti iestāstīt pos†padumjajiem pilsoņiem, kuri pa sovoku paradumam jauc NAcionalitāti, tobiš piederību valstij ar etnosu, tobiš ar tautību.

Dr. Bērziņš 24.10.2017. 11.49

Raksts ir pilns ar pretrunām un jābūt pajoliņam, lai to nepamanītu.

Vecbaštiks agresīvi uzbrūk jebkuram viedoklim, kuru izsaka kāds Spānijā nedzīvojošais. Tas ko viņš raksta sakristu punkts punktā ar kāda Latvijā dzīvojoša lielkrievu šovinista uzskatiem, ja rakstā vārdu Spānija aizvietotu ar Latvija. Tie arī stāsta par “mākslīgo” latviešu valodu un visādām šausmām, ko viņiem gatavo briesmīgie latviešu nacionālisti.
Raksta beigās Vecbaštiks ar neslēptu sajūsmu stāsta kā fašists Franko “tika cauri”. Ir jau mūsdienās vēl fašisti un nacisti, gan Latvijā, gan kā redzam arī Spānijā. Jājautā tikai, vai portālam “Ir” obligāti ir jāpublicē viņu viedokļi.

Vinotava65 pirms 2 stundām

Šis demogoģiskais kompilējums nav profesionālas diskusijas vērts. Cilvēkam, kas (pēc saviem vārdiem) 25 gadus nedzīvo Latvijā acīmredzami pagaisusi realitāte, ka Latvijā cilvēki negūst informāciju tikai no viena vai diviem medijiem vienā vai divās valodās. Šādi nekritiski kompilējumi patiešām ir atzīti un novērtēti Spānijas nacionālajos medijos (El País, La Sexta), kas paši to izplata. Katrs, kurš šo kompilējumu ir izlasījis, var novērtēt, kas notiek ar cilvēka domāšanu un spriestspējām, ja 25 gadus diendienā lasa un klausās Spānijas nacionālos medijus. Par laimi Latvijā var skatīties gan BBC un CNN, gan France 24, Telecinco La 1, gan izlasīt The Independent, The Guardian, Le Monde, Le Figaro, El País, El Mundo, El Confidencial… Jāapbēdina arī šo “Madrides oficiālās ideoloģijas atgremojumu” autors, ka viņš nebūt nav vienīgais latvietis, kas dzīvo vai ir dzīvojis Spānijā, vai runā spāniski un katalāniski.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s