Atmošanās citā realitātē

Biju viena no tiem pavisam nedaudzajiem, kuri soctīklos norādīja uz nepieciešamību būt piesardzīgiem un aicināja vēlētājus, ja iespējams, doties balsot sestdien, kad iecirkņos ir visvairāk novērotāju. Reakcija uz šo aicinājumu no vienas puses mani iepriecināja – virsū bruka pat sabiedrībā pazīstami, ļoti saprātīgi cilvēki – jo tas norādīja, ka Latvijā cilvēki ciena tiesiskumu un uzticas valstij, ka tā šo tiesiskumu nodrošina. No otras puses, pozitīvi ir arī tas, ka tik daudzi cilvēki Latvijā vairs nespēj pat iedomāties to zemiskumu un nekaunību, ar kādu rīkojas Ļaunuma impērijas adepti. Tik daudz prieks par to, ka Latvija pa šiem  26 gadiem kopš okupācijas beigām, ir tik tālu savā domāšanā attālinājusies no padomju sistēmas.

Jo bēdīgāka bija atmošanās no šīs jaukās izjūtas. Jau piektdien un arī sestdien aizvien skaidrāk parādījās, ka Ušakovam, “Saskaņai” un viņu satelītiem ir dziļi nospļauties uz likumiem un tiesiskumu. Kamēr latviskās partijas kaut cik centās ievērot likumu, tikmēr Kremļa sadraugi tam visam šķaudīja virsū – gan turoties likumu pelēkajā zonā, gan pārkāpjot “Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu”. Neaizmirsīsim, ka šāda Ušakova rīcība nav nekas jauns, jau vairāk nekā pirms gada brīdināju, ka neatrodot juridiskus līdzekļus viņa darbības ielikšanai likuma rāmjos, viņš izmantos šo mūsu, kā viņam šķiet, demokrātijas “vājumu”: Causa Ušakovs.

Manuprāt, tas, kas ir noticis tagad pašvaldību vēlēšanu laikā un pirms tām, ir pārkāpis jebkādas normalitātes robežas. Ja tagad mūsu tiesībsargi nenodrošinās skurpulozu visu likumpārkāpumu izmeklēšanu un tiesisku seku iestāšanos par pārkāpumiem, tad būsim nonākuši pie valsts tiesisko pamatu demontāžas. Godīgas vēlēšanas ir viens no demokrātiskas valsts stūrakmeņiem. Latvijā tās ir apdraudētas. Vēl vairāk – 2017. gada 3. jūnija vēlēšanas Rīgā par godīgām nosaukt nevar!

Aicinu KNAB un Valsts policiju detalizēti un pamatīgi izmeklēt visus “Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma” pārkāpumus un attiecīgi nodot tālāk izmeklēšanas rezultātus prokuratūrai. Par tiem ir jāierosina tiesvedība, tas nav nekāds sīkums – sabiedrībai ir jābūt drošai, ka vēlēšanas notiek godīgi.

Diemžēl problēmas neaprobežojās ar priekšvēlēšanu aģitāciju vien – arī balsošanas iecikņos ir aizdomas par likumpārkāpumiem: neapzīmogotas aploksnes (dažos iecirkņos to skaits sasniedza pat 20-30 % no visām aploksnēm!), izmainīta balsošanas biļetenu kārtība pie izsniegšanas (piem. Rīgas 4. vēlēšanu iecirknis). Šīs visas ir nevis kļūdas, bet “Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likuma” pārkāpumi. Vēlētāji ziņo arī par gadījumiem, kad viņi nav varējuši nobalsot, jo it kā balss jau ir nodota, kaut gan cilvēks vēl vēlēt nav bijis.  Tāpat ir ziņas par neparasti daudziem sabojātiem biļeteniem atsevišķos iecirkņos. Piezīmēšu, ka vēlēšanu iecirkņu darbību nodrošina nevis CVK, bet gan vietējā pašvaldība. Rīgas gadījumā “Saskaņas” dominētā Rīgas dome. Secinājumus izdariet paši.

Nedrīkst arī aizmirst ziņojumus par to, ka atsevišķās darbavietās, īpaši  krievu biznesā un Rīgas pakļautības uzņēmumos, darba devējs pieprasa uzrādīt neizlietotos vēlēšanu biļetenus, lai pārliecinātos, ka darbinieks nobalsojis par “pareizo” partiju. Kura tā ir, varu iedomāties! Kas to atsakās darīt, tam draud atlaišana. Tas ir kliedzošs pārkāpums!

Mēs nedrīkstam samierināties ar to, ka sabiedrības acu priekša notiek rupji likumpārkāpumi, ka tiek apdraudētas demokrātiskas un brīvas vēlēšanas. Ņemot vērā to, ka vēlēšanas ir uzvarētas ar tik minimālu balsu pārsvaru, aicinu politiķus, sabiedriskos darbiniekus un jebkuru sabiedrības locekli pieprasīt, lai tiktu pārskaitītas balsis visos strīdīgajos iecirkņos, kur ir aizdomas par likumpārkāpumiem vai pat sarīkotas jaunas vēlēšanas šajos iecirkņos. Tas ir pats mazākais, ko varam izdarīt tiesiskuma nodrošināšanai mūsu valstī un īpaši galvaspilsētā!

———————————————————————————————–

P.S. Lai iesāktu šo procesu ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk apzināt visus pārkāpumus Rīgā. Ir jāzin kur, kas, kad konkrēti ir noticis, ja iespējams arī attēli no notikuma vietas, liecinieka kontakti. Facebook ir atvērta lapa, kurā var nosūtīt šādu informāciju: Lapa “Likumpārkāpumi pašvaldību vēlēšanās Rīgā”.  Vēl ir arī tādā lapa draugos.lv: Lapa portālā draugiem.lv. Tikko būs pieejama informācija par citiem kontaktiem, ievietošu to šeit.

Tiesiskie akti, kuros var atrast informāciju par to, kā bija jānorit vēlēšanām. Ja kāds punkts ir pārkāpts, tad ziņotiet par to, lūdzu!

Saites uz galvenajiem ar vēlēšanām saistītajiem likumiem un normām

Priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumi pirms 2017.gada 3.jūnija pašvaldību vēlēšanām

Priekšvēlēšanu aģitācija – KNAB informācija


Raksts 2017. gada 6. jūnijā publicēts portālā “Ir”

Viena doma par “Atmošanās citā realitātē”

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s