Rīgas izvēles – domājot par iespējamajiem “Saskaņas centra” satelītiem

Līdz pašvaldību vēlēšanām palicis nedaudz vairāk par divām nedēļām un priekšvēlēšanu aģitācija iegājusi karstākajā fāzē. Īpaši smaga izšķiršanās ir Rīgā, kur 8 gadus valdījusī Ušakova “Saskaņa” ne par ko nevēlas atdot varu kādam politiskajam spēkam, ar kuru tai nebūtu iespējama vienošanās.

Talkā tiek ņemti visi iespējamie līdzekļi – no visāda veida apmaksātajām, slēptajām un atklātajām reklāmām (pat filma par Ušakovu ir tikko uzņemta) līdz satelītpartiju izveidošanai. Ka Amerika partija “Gods kalpot Rīgai” ir domāta to vēlētāju piesaistīšanai, kuriem balsošana par “Saskaņas Centru” kaut kāda iemesla dēļ nebūtu pieņemama, par to laikam šaubu nav. Pēc vēlēšanām Ušakovs un Ameriks gan jau sadalīs, kas dalāms un sarunās, kas sarunājams. Katram daudz maz saprātīgam vēlētājam tas ir saprotams.

Grūtāk ir ar nosacīti latviskajām partijām. Tajā nometnē ir vairāki klupšanas akmeņi, aiz kuriem viegli var aizķerties vēlētājs un izdarīt ne tik veiksmīgu izvēli, ļaunākajā gadījumā pat saņemot tos pašu “vēžus” tikai citā “kulītē”. Manuprāt, vēlētājam būtu jāņem vērā sekojoši aspekti:

  1. Pirmais un pats galvenais: aiziet nobalsot. Nav taisnība, ka Rīgā visvairāk balsu ir Ušakovam. Visvairāk balsu ir vienaldzīgajiem, kuri uz vēlēšanām vispār neaizgāja. Ja šoreiz vienaldzīgo skaits samazinātos līdz minimumam, tad Ušakova cerības palikt Rīgas mēra amatā izkustu kā pērnais sniegs.
  2. Izvēloties kādu no latviskajām partijām, novērtēt tās izredzes pārvarēt 5 % barjeru. Balsis, kuras atdotas kādai marginālai partijai būs ne tikai zaudētas, bet palielinās ievēlēto Ušakova partiju biedru skaitlisko pārsvaru pār opozīcijas domniekiem.
  3. Ļoti rūpīgi pārdomāt, par ko balsot. Nedomāju, ka “Gods kalpot Rīgai” ir vienīgais “Saskaņas centra” satelīts. Partiju, ar kurām Ušakovs noteikti varētu vienoties par sadarbību, pēc manas pārliecības, ir vairākas. Tieši par šo jautājumu vēlos parunāt nedaudz tuvāk.

Ir jāatgādina atkal par Sūnu ciema Laimes lāci – tāds nav sagaidāms arī uz pašvaldību vēlēšanām. Katram pašam ir jāinteresējas par tiem politiskajiem spēkiem, kuri pretendē uz varas pārņemšanu Rīgā. Jāpapēta un jāpadomā, kāpēc Saeimā pārstāvētās partijas Rīgas domes vēlēšanās nav sūtījušas savus varošākos pārstāvjus, cilvēkus, kuru vārdam būtu spēks pievilkt vēlētājus. Trūkst kandidātu? Ir vienošanās par varas sadali Rīgā un Latvijā, sava veida kartelis? Tas jāņem vērā, izvēloties partiju, par kuru balsot. Kāda jēga nobalsot par slēpto “Ušakova karteli”, lai iegūtu apmēram to pašu rezultātu, kāds jau tagad ir.

Noteikti ir jāpavēro attiecīgās partijas darbība un balsojums Saeimā. Visi balsojumi ir pieejami Saeimas mājas lapā: Saeima.lv. No pēdējā laika balsojumiem gribu īpaši pievērst uzmanību balsojumam par amatpersonu atlīdzības nepubliskošanu. Šajā balsojumā tik skaidri parādījās partijas, kurām tāda veida atklātība pilnībā nav pa prātam: SC, ZZS, NSL un LRA. Šķiet, ka katram daudz maz godīgam cilvēkam, kurš ir informēts par neskaitāmajiem fiktīvo darbinieku skandāliem Latvijā, vajadzētu darīt visu iespējamo, lai šādu budžeta līdzekļu izzagšanu nepieļautu. Atalgojuma publicēšana ir viens no preventīviem pasākumiem. Publicēt vajadzētu visus valsts un pašvaldību uzņēmumu darbiniekus, tad ātri vien atrastos informācija par fiktīvi nodarbinātajiem, ja jau iestāžu un uzņēmumu vadītāji pie mums, parakstot algu lapas katru mēnesi, nav spējīgi izsekot neesošiem darbiniekiem. Tomēr četrām partijām ir dziļi vienaldzīga šī problēma. Kāpēc?

Neticēju savām acīm, kad ieraudzīgu Latvijas Reģionu apvienības vadītāja tvītu ar informāciju, ka partija esot apkrāpta un tādēļ balsojusi pret atklātību atalgojuma lietā. LRA taisnošanās par Saeimas balsojumu. Vai tiešām Mārtiņš Bondars nesaprot, cik asa ir šī problēma Latvijā? Šobrīd Stradiņa slimnīcā nestrādā vairākas operāciju zāles, jo nav naudas medicīniskajam personālam, pacienti uz izmeklējumu ar ģimenes ārsta norīkojumu var pierakstīties tikai uz nākošo gadu, jo kvotas šim gadam beigušās. Tūkstoši un simtiem tūkstoši eiro budžeta naudas aizplūst caur fiktīvo darbinieku kabatām Dievs vien zina kur. Bet Saeimas atbildīgi politiķi stāsta vēlētājiem par savām “zirnekļu cīņām burkā” – kurš ko ar ko ir sabīdījis un sarunājis! Kāda ticība tad var būt vēlētājam Rīgā, ka LRA ar M. Bondaru Rīgas domē balsos pēc sirdsapziņas un nevis pēc iepriekš sarunātām shēmām?!

Svarīgi piebilst, ka pašvaldību vēlēšanās Rīgā startē arī vairākas Saeimā nepārstāvētas partijas. Varbūt, ka balsošana par kādu no tām ir piemērota alternatīva? Manuprāt, jā! Ja Jūs uzrunā kāda no šīm partijām, tad kāpēc nedot iespēju iekļūt Rīgas domē kādam jaunam spēkam? Esmu diezga droša, ka sliktāk kā tagad nebūs. Vienīgi pārdomājiet labi, lai neatdotu balsi par partiju, kurai patiešām nav cerību pārvarēt 5 % barjeru.

Visbeidzot vēlos uzrunāt tos daudzos vēlētājus, kuri saka: “Man nav, par ko balsot!” Es jūs saprotu ļoti labi. Un tomēr – ja Jums tā šķiet, tad Jums ir divas iespējas:
– vai nu izveidot savu partiju, vēlēšanu sarakstu (to saku bez jebkādas ironijas)
-vai balsot par labāko no tā, ko ir izveidojuši citi.
Nebalsošana nav opcija, jo šajā gadījumā Jūs arī balsojat – visdrīzāk par Ušakova bloku. 

Cienījamais Rīgas vēlētāj! Esi vieds un attapīgs, izvēlies atbildīgi, par ko balsot – neatdod savu balsi iespējamajiem Ušakova “Saskaņas” vienošanās partneriem! 

Otto Ozols: Bondars un Pūce labāki par Ušakovu un Ameriku?

Politologs: Rīgas domes vēlēšanu tuvums parāda – izveidojies partiju kartelis

Nav pamata izslēgt likuma prasību publiskot amatpersonu atlīdzību

Informācija par esošās Rīgas Domes korupcijas skandāliem, kas parāda kopsakarības RD vadības attieksmē pret godīgu pārvaldību. 2013. gada materiāls

«Rīgas namu pārvaldnieka» fiktīvo darbinieku lietā 12 apsūdzētie

„Pasta lieta” – vai partiju finansēšanas avotu shēma?

Vai “Delfi TV ar Jāni Domburu” tiek cenzēts?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s